Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Edukacja na LFO 2016

Life/peace/music — łączy nas wspólna idea.

Life/peace/music — trzy proste słowa, które sprawiają, że Life Festival Oświęcim jest naprawdę wyjątkowy. Misją LFO jest przełamywanie stereotypów kulturowych oraz przekazywanie ducha tolerancji. Wypełniamy ją nie tylko przy pomocy muzycznej różnorodności artystów z całego świata, ale także dzięki współpracy z licznymi organizacjami pozarządowymi, których cele są bliskie naszym. Wierzymy, że spotykając się przy okazji wielkiego muzycznego święta możemy mówić o rzeczach ważnych i budować mosty ponad granicami kulturowymi.

Cieszymy się, że w tym roku są z nami: Amnesty International, Dariusz Paczkowski z Fundacją Klamra, Muzeum Żydowskie, Żywa Biblioteka z Fundacją Polistrefa, Kampania Przeciwko Homofobii, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS.

Amnesty International

jesteśmy obecni na Life Festiwal w Oświęcimiu od samego jego powstania w 2010 roku i jako organizacja rozwijamy się razem z nim. Wydarzenie to, jak żadne inne dzieli z nami idee tolerancji i propagowania pozytywnych postaw, które uczą wrażliwości na los drugiego człowieka. Nasi wolontariusze na stałe zdążyli wpisać się w krajobraz festiwalowych atrakcji i zawsze mogą liczyć na życzliwość zarówno ze strony uczestników, jak i organizatorów.

W tym roku ta niezwykła więź połączyła nas również gwiazdami festiwalu. Amnesty podobnie jak Elton John i Queen wraz z Adamem Lambertem od wielu lat walczą z dyskryminacją środowisk LGBT i apelują o poszanowanie praw seksualnych.

W związku z tym jedną z głównych akcji prowadzonych na tegorocznym LFO będzie kampania "Moje ciało a prawa człowieka”, w ramach której serdecznie zapraszamy do podpisania manifestu praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz zasięgnięcia informacji o przysługujących nam prawach w tym zakresie.

Kampania Przeciwko Homofobii

W tym roku Kampania Przeciw Homofobii po raz pierwszy zagości na Life Festival Oświęcim. Jesteśmy organizacją, która od 15 lat działa na rzecz osób LGBT. Na LFO będziemy popularyzować ruch sojuszniczy, tzn. ruch osób hetero wspierających lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. Poprzez szereg aktywności chcemy włączyć uczestników festiwalu we wspólne budowanie równości i akceptacji. Zapraszamy do naszego stoiska, gdzie będziemy mieli dla Was tęczowe gadżety, równościowe publikacje i sporo niespodzianek. Zachęcamy również do wspólnego robienia sojuszniczego muralu i przypinek oraz do udziału w organizowanej przez KPH wystawie. Mamy nadzieję, że razem uda nam się pobić rekord Polski - stworzyć wielki znak KPH składający się z setek osób. Life, peace, music AND acceptance!

Żywa Biblioteka

W Żywej Bibliotece Książką jest człowiek, a treścią - jego życie. Wydarzenie zorganizowane jest w konwencji biblioteki. Jego uczestnikami są osoby z grup, które obarczone są stereotypami i mogą doświadczać dyskryminacji – „Księgozbiór”, „Czytelnicy”, którzy zapraszają wybrane „Książki” do indywidualnej rozmowy i „Bibliotekarze” czuwający nad przebiegiem wydarzenia.

Idea Żywej Biblioteki zrodziła się w Danii na międzynarodowym festiwalu muzycznym w Roskilde w 2000 roku. Młodzi ludzie związani z organizacją „Stop przemocy” chcąc zająć się tematem respektowania praw człowieka, spontanicznie zorganizowali bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” osoby z grup postrzeganych stereotypowo i porozmawiać z nimi. Metoda Żywej Biblioteki okazała się bardzo skutecznym narzędziem promowania postaw tolerancji i idei różnorodności.

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

Od wielu lat prowadzimy edukację antydyskryminacyjną, która pomaga zrozumieć negatywne konsekwencje posługiwania się mową nienawiści, wykluczania i dyskryminacji, a więc mechanizmów, które legły u podstaw istnienia obozu Auschwitz-Birkenau. Zapraszamy do włączenia się w nasze inicjatywy służące budowie obywatelskiej aktywności i zaangażowania na rzecz ochrony praw człowieka.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do swojej przestrzeni w ramach Life Festival Oświęcim. Dla uczestników festiwalu przygotowane zostaną warsztaty edukacyjne, stoisko księgarskie oraz strefa chilloutu. Przygotowaliśmy dla Was specjalne spoty promujące kolekcję MOCAKu, przedstawimy pełną ofertę działalności Muzeum i chętnie porozmawiamy z Wami o sztuce.

Dariusz Paczkowski z Fundacją Klamra

Już od 1987 roku tworzę zaangażowane społecznie graffiti i streetart. Projektuję instalacje i wycinam szablony, współpracuję z niezliczoną ilością organizacji pozarządowych, prowadzę również warsztaty. Kilka moich prac znalazło się na ekspozycji stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W ostatnim czasie w wielu miastach Polski stworzyłem murale poświęcone m.in. Markowi Edelmanowi oraz Irenie Sendlerowej. W ramach festiwalu poprowadzę warsztaty dla młodzieży StreetArt Zaangażowany Społecznie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

Jesteśmy wspólnym przedsięwzięciem wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego – organizacji specjalizującej się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego. Na przestrzeni 10 lat do trzech głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju. Skąd nasza nazwa? W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego niezwykle istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym także te, które „patrzą władzy na ręce”. Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog” czyli pies stróżujący. Gra słów „watchdog” i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła nas do uzupełnienia nazwy festiwalu. I tak od 2006 roku festiwal Prawa Człowieka w Filmie odbywa się pod nową nazwą - Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Szczegółowy program działań edukacyjnych w ramach LFO 2016

Cafe Bergson Pl. Ks. J. Skarbka 5

g. 11.00- 19.00: wystawa "Granice|Borders"

Miejsce: Planet Cinema, ul. Powstańców Śląskich 1 (Galeria Handlowa Niwa)

g. 9.00-11.30: Projekcje filmowe organizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Watch Docs.

g. 9.00 Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons
Życie 15-letniej Rehtaeh Parsons zamieniło się w piekło po jednej imprezie. Została zgwałcona przez kolegów w domu jednego z nich, czego z powodu nadmiaru wypitego alkoholu nie mogła pamiętać. Następnego dnia zdjęcie dokumentujące gwałt, za sprawą napastników, znalazło się w sieci. Zostało udostępnione tysiące razy w całej Kanadzie, a próby uzyskania pomocy policji przez 15-latkę i jej rodziców kończyły się niepowodzeniem. Dwa lata ciągłych upokorzeń i znęcania się doprowadziły do tragicznego samobójstwa Rehtaeh. Jej śmierć odbiła się echem na całym świecie, wywołując szeroką dyskusję na temat cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.

10.00 Drużyna E
Human Rights Watch (HRW) to jedna z najbardziej kompetentnych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka na świecie. Jej słynne z obiektywizmu i rzetelności raporty piętnują wszelkie naruszenia praw jednostki, nie tylko w krajach rządzonych przez bezwzględnych dyktatorów, ale także w tak zwanych starych demokracjach Tytułowy E-Team (Emergency Team) to zespół ekspertów HRW, którzy w momentach kryzysowych na miejscu najcięższych zbrodni, niejednokrotnie z narażeniem życia, badają świeże ślady, gromadzą zeznania świadków i dowody rzeczowe. Autorzy filmu towarzyszą członkom E-Teamu podczas kilku niebezpiecznych misji. Nerwowe ujęcia z ręki pozwalają nam niemal fizycznie odczuć stres nieustannie towarzyszący im w pracy. Anna i Ole udają się do Syrii, by na miejscu zbadać kwestię używania przez siły rządowe zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb kasetowych. Kamera z bliska rejestruje szczegóły wyprawy: szaleńczy bieg przez zieloną granicę między Turcją a Syrią, momenty grozy podczas ostrzału, rozpacz ludzi, którzy przed chwilą stracili bliskich i nieoczekiwane wyznanie Anny, która oznajmia mężowi, że jest w ciąży. Kolejne misje, kolejne państwa: czwórka protagonistów przemierza coraz to nowe miejsca konfliktów, w nadziei na to, że ujawnienie szokującej prawdy zmusi w końcu społeczność międzynarodową do działania.

Miejsce: Muzeum Żydowskie/Cafe Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2 i 5

g. 09.00 – 15.30: StreetArt zaangażowany społecznie, warsztat graffiti prowadzenie: Dariusz Paczkowski
StreetArt zaangażowany społecznie to warsztat graffiti prowadzony przez Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra. Podczas warsztatu, jego uczestnicy poznają historię street artu, będą mogli także zaprojektować i wykonać własny szablon, który będą mogli także samodzielnie przenieść na koszulkę lub torbę.

Cafe Bergson Pl. Ks. J. Skarbka 5

g. 11.00- 19.00: wystawa "Granice|Borders"

Miejsce: Planet Cinema, ul. Powstańców Śląskich 1 (Galeria Handlowa Niwa)

g. 9.00-11.30: Projekcje filmowe organizowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Watch Docs.

9.00 Made in BY
Filmy o Białorusi często pojawiają się w programie WATCH DOCS – "ostatnia dyktatura Europy" nie przestaje inspirować filmowców. W tym roku wybraliśmy dla naszych widzów "Made in BY" – dokument, który różni się od dotychczas pokazywanych przez nas obrazów. Nie zobaczymy w nim więźniów politycznych, represjonowanych opozycjonistów czy tłumionych siłą protestów ulicznych. Poznamy za to białoruskich artystów, którzy zdecydowali się tworzyć w warunkach dobrze działającej machiny strachu, rezygnując z emigracji, coraz częściej wybieranej przez młodych ludzi. Bohaterowie "Made in BY" nie godzą się na narzucone im role w "teatrze absurdu". Białoruscy twórcy dzielą się na tych, którzy te role przyjęli, uczestnicząc w oficjalnym życiu artystycznym kraju i na tych, którzy wybierają niezależność, płacąc za to wysoką cenę. Utrata pracy na uczelni za ustawienie kilku kolorowych sześcianów w przestrzeni publicznej to tylko jeden z wielu przykładów. Trzeciej drogi w tym „teatrze” nie ma. „Made in BY” to świeże spojrzenie na Białoruś oczami ludzi wybierających sztukę jako sposób walki o wolność, o której inni przestali już dawno marzyć.

10.00 Zima na Lampedusie
Tytułową włoską wyspę prawdopodobnie zawsze już będziemy kojarzyć z miejscem tragedii migrantów. Choć niewątpliwie stała się symbolem, mało kto wie, jak wygląda. Jakob Brossman nie szafuje łatwo narzucającymi się odniesieniami. Uważnie przygląda się różnym aspektom rzeczywistości, tworząc spójny, wielowątkowy i przekonujący portret życia na wyspie. Towarzyszy z kamerą włoskiej straży przybrzeżnej, patrolującej okoliczne wody w poszukiwaniu płynących z Afryki łodzi, obserwuje również migrantów protestujących na ulicach miasta i ludzi próbujących im pomagać. Ale choć Lampedusa to miejsce, gdzie przybyszów z Afryki przybywa szybciej niż gdziekolwiek indziej w Europie, próżno szukać tu śladów ksenofobicznej histerii. Umysły miejscowych bardziej rozpala kwestia awarii jedynego promu łączącego wyspę ze światem, spontaniczny strajk rybaków i blokada portu. Nikt nie wierzy w zapewnienia władz o szybkim przywróceniu komunikacji, radykalne nastroje próbuje uspokajać przebojowa pani burmistrz… Brossman dokumentuje to wszystko z ogromnym wyczuciem, umiejętnie zestawia wątki i dobrze dobiera bohaterów. Jego film ma rytm i dramaturgię, zachwyca kompozycją kadrów i przemyślanym montażem. Unikającemu zbytniej dosłowności autorowi udało się stworzyć fascynujący i naprawdę piękny portret Europy na granicy – dosłownie i w przenośni.

Miejsce: Muzeum Żydowskie/Cafe Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2 i 5

g. 9.00 – 10.30: Co mnie do tego? Warsztat antydyskryminacyjny
prowadzenie: Maciek Zabierowski (Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu)

Co mnie do tego? to warsztat antydyskryminacyjny, a zajęcia oparte na projekcji filmu „Niebieskoocy”. Po filmie nastąpi moderowana dyskusja na temat współczesnych stereotypów i uprzedzeń oraz ich destrukcyjnego wpływu na życie młodzieży i dorosłych.

g. 9.00 – 12.00: People on the move, warsztat dotyczący tematyki migracyjnej
prowadzenie: Kacper Gwardecki, Mikołaj Czerwiński, Izabella Pisarek (Amnesty International Polska)

People on the move warsztat dotyczący tematyki migracyjnej. Głównym elementem warsztatu będzie symulacja ucieczki uchodźców z kraju ich pochodzenia. W ramach symulacji uczestnicy będą dzielić się na grupy i tworzyć rodziny z różnych krajów ogarniętych konfliktem (m.in. Syria, Nigeria, Afganistan), następnie będą wykonywać polecenia narratora, które z kolei maja odzwierciedlać typowe trudności napotykane przez osoby szukające azylu.

g. 11.00 – 14.00: Moje ciało a prawa człowieka, warsztat dot. praw seksualnych i reprodukcyjnych
prowadzenie: Kacper Gwardecki, Mikołaj Czerwiński, Izabella Pisarek (Amnesty International Polska)

Moje ciało a prawa człowieka warsztat dotyczący praw seksualnych i reprodukcyjnych. Warsztat obejmuje ćwiczenia, które mają na celu umożliwić młodym ludziom zrozumienie i rozwinięcie stanowczości w mówieniu o płci oraz seksualności w danym kontekście, a także poznanie oraz egzekwowanie własnych praw seksualnych i reprodukcyjnych. Wreszcie, podejmowanie działania na rzecz tych praw - zarówno własnych, jak i przysługujących innym ludziom.

Miejsce: Rynek w Oświęcimiu

g. 16.00-20.00: Akcja zbiórki krwi w mobilnych krwiobusach i towarzysząca jej akcja zbierania podpisów w ramach działań edukacyjnych związanych z transplantologią

g. 16.00-20.00: LIFE 4 LIFE nauka pierwszej pomocy w wykonaniu Pogotowia Ratunkowego

Cafe Bergson Pl. Ks. J. Skarbka 5

g. 11.00- 19.00: wystawa "Granice|Borders"

Miejsce: Bulwary nad Sołą

g. 12.00-17.00: Żywa biblioteka
W Żywej Bibliotece Książką jest człowiek, a treścią jego życie. Wydarzenie zorganizowane jest w konwencji biblioteki. Jego uczestnikami są osoby z grup, które obarczone są stereotypami i mogą doświadczać dyskryminacji – „Księgozbiór”, „Czytelnicy”, którzy zapraszają wybrane „Książki” do indywidualnej rozmowy i „Bibliotekarze” czuwający nad przebiegiem wydarzenia.

g. 14.00-15.00: LIFE 4 LIFE - specjalna akcja prowadzona pod patronatem Ministra Zdrowia - show z wykorzystaniem helikoptera ratunkowego

Miejsce: Rynek w Oświęcimiu

g. 10.00-13.00: Akcja zbiórki krwi w mobilnym krwiobusie oraz akcja zbierania podpisów w ramach działań edukacyjnych związanych z transplantologią

g. 10.00-14.00: LIFE 4 LIFE - nauka pierwszej pomocy w wykonaniu Pogotowia Ratunkowego

Miejsce: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży

g. 14.00 Wernisaż wystawy “Kunst=Sztuka”

Miejsce: Stadion MOSiR

g. 16.00-1.00: Strefa chilloutu oraz stoisko sprzedażowe księgarni MOCAK Bookstore - w której publiczność będzie mogła obejrzeć spoty promujące Kolekcję MOCAK-u, zapoznać się z pełną ofertą działalności Muzeum (wystawy, działania edukacyjne, publikacje, oferta księgarni i biblioteki), porozmawiać o sztuce i odpocząć na leżakach. Publikacje Muzeum sprzedawane będą w obniżonych cenach (do 50%). Dodatkowo stworzona zostanie oferta publikacji o tematyce muzycznej. Na stoisku będą również dostępne gadżety z logo Muzeum oraz wybrane przedmioty artystyczne. (MOCAK - namiot)

Twórcza przestrzeń MOCAK-u – cykl warsztatów edukacyjnych przybliżających dzieła należące do Kolekcji MOCAK-u, w trakcie których uczestnicy będą mogli stworzyć płócienne torby inspirowane poszczególnymi pracami

16.00 Krajowy/Zagraniczna – warsztaty inspirowane twórczością Jadwigi Sawickiej

16.40 Multiplikacje – warsztaty inspirowane twórczością Marii Michałowskiej

17.20 My, młodzi artyści... – warsztaty inspirowane twórczością Marcina Maciejowskiego

18.00 Elena – warsztaty inspirowane twórczością Juliana Opie

18.40 Zamalowywanie – warsztaty inspirowane twórczością Tomasza Ciecierskiego

g. 16.00-22.00: Ścianka Myśli - na którym festiwalowicze będą mogli pisać i rysować wspólnie tworząc sojuszniczy mural (KPH)

g. 16.00-00.00: Akcja fotograficzna - robienie zdjęć festiwalowiczom z gadżetami inspirowanymi znakiem ruchu sojuszniczego (np. okulary, wąsy, kokardki do włosów) (KPH)

Cafe Bergson Pl. Ks. J. Skarbka 5

g. 11.00- 19.00: wystawa "Granice|Borders"

g. 12.30-13.00 - Flash mob – festiwalowicze wyposażeni w kolorowe kartki uformują się w kształt Polski, czyli logotypu KPH (KPH)

Miejsce: Stadion MOSiR

g. 16.00-1.00: Strefa chilloutu oraz stoisko sprzedażowe księgarni MOCAK Bookstore - tutaj publiczność będzie mogła obejrzeć spoty promujące Kolekcję MOCAK-u, zapoznać się z pełną ofertą działalności Muzeum (wystawy, działania edukacyjne, publikacje, oferta księgarni i biblioteki), porozmawiać o sztuce i odpocząć na leżakach. Publikacje Muzeum sprzedawane będą w obniżonych cenach (do 50%). Dodatkowo stworzona zostanie oferta publikacji o tematyce muzycznej. Na stoisku będą również dostępne gadżety z logo Muzeum oraz wybrane przedmioty artystyczne. (MOCAK - namiot)

Zajęcia edukacyjne „Między – nami” - zajęcia edukacyjne dotyczące poezji konkretnej. W ich trakcie powstanie instalacja edukacyjna (złożona z balonów nadmuchanych helem) inspirowana twórczością Stanisława Dróżdża. Celem zajęć jest rozwój wrażliwości na słowa, jakie pojawiają się między ludźmi i wypełniają wspólną przestrzeń. Zajęcia nawiązują do wolnościowej tematyki festiwalu. [sfinansowane ze środków MKiDN w ramach projektu „100 lekcji o Kolekcji”]

g. 15.00 Między, 1977/2004 - projekcja filmu

g. 16.00 Zapominanie, 1967 - projekcja filmu

g. 17.00 Pół na pół, 1988 - projekcja filmu

g. 17.00 Tworzenie instalacji

g. 21.00 Wypuszczenie balonów w powietrze

g. 16.00-22.00: Ścianka Myśli (KPH)

g. 16.00-00.00: Akcja fotograficzna (KPH)