News

“Maria Callas. Master Class” na LFO2016

Popisowa rola Krystyny Jandy i poruszająca opowieść o sztuce, muzyce i wokalnej wirtuozerii. Spektakl warszawskiego Och-Teatru „Maria Callas. Master Class” zobaczymy w piątek, 17 czerwca 2016, w Oświęcimskim Centrum Kultury!

“Maria Callas. Master Class” na LFO2016

"Maria Callas. Master Class" to historia śpiewaczki operowej, która całkowicie poświęciła się sztuce. Ta uczyniła ją szczęśliwą i podziwianą, ale jednocześnie samotną i zawiedzioną życiem. Po raz pierwszy Krystyna Janda wcieliła się w rolę legendarnej śpiewaczki blisko dwie dekady temu, na deskach Teatru Powszechnego.

O swojej roli wybitna aktorka mówi tak:

Chodzi mi o powtórzenie tego jej kategorycznego tonu, żądania by ludzie szanowali sztukę i artystów. Sztuka nie jest nam dziś do niczego potrzebna – prawdziwa sztuka, której ofiarowuje się życie(…) Callas wytupuje na scenie absolutny szacunek do tego, co się dzieje w operze i dla osiągnięć artystów. Zapomnieliśmy, gdzie jest wartość, a Callas wciąż o tym mówi: o prawdzie i ludzkich uczuciach. Przypomina nam o rzeczach, o których dawno zapomnieliśmy.

Autorem wielokrotnie nagradzanej i wystawianej na całym świecie sztuki jest amerykański dramaturg Terrence McNally. Pokazuje on Callas w chwili kryzysu. Śpiewaczka nie występuje na scenie od dłuższego czasu, skupia się na prowadzeniu zajęć wokalnych dla najzdolniejszych studentów nowojorskiej szkoły muzycznej. Lekcje, których udziela, nie ograniczają się jednak do samego warsztatu. Callas przekazuje początkującym artystom swoje refleksje na temat sztuki, muzyki i ludzkiej wrażliwości.  

Spektakle teatralne są stałym punktem programu Life Festival Oświęcim. Poprzednie przedstawienia cieszyły się olbrzymią popularnością, nie może być inaczej w przypadku sztuki, która robi furorę w warszawskim Och-Teatrze i w każdym innym miejscu, gdzie jest wystawiana.

Bilety do nabycia w Oświęcimskim Centrum Kultury w cenach:

88 zł - balkon

98 zł - parter

 

Maria Callas. Master Class

Czas trwania: 150 minut, 1 przerwa

Reżyseria: Andrzej Domalik

Konsultacja wokalna: Joanna Cortes

Scenografia i kostiumy: Krystyna Janda i Andrzej Domalik

Światło: Andrzej Domalik i Waldemar Zatorski

Projekcja multimedialna: Paweł Szymczyk

Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska

Producent wykonawczy i asystent reżysera: Alicja Przerazińska

Obsada: 

Krystyna Janda, Agnieszka Adamczak/Marta Wągrocka, Anna Patrys/Jolanta Wagner, Rafał Bartmiński/Tadeusz Szlenkier/Mateusz Zajdel, Mateusz Dębski, Michał Zieliński