Artyści na Life Festival Oświęcim

John Newman

Urodzony 16 czerwca 1990 roku w Settle, w hrabstwie North Yorkshire. Ma zaledwie 25 lat i już może pochwalić się ponad milionem sprzedanych albumów oraz niemal miliardem wyświetleń teledysków w serwisie Youtube. Trzy utwory z jego udziałem dotarły do pierwszego miejsca brytyjskiej listy przebojów.

John Newman

John Newman zaczął swoją przygodę z muzyką niewiele ponad dekadę temu. Najpierw grał na gitarze, później nauczył się nagrywać i produkować. Po krótkim epizodzie DJ-skim zdecydował się na karierę wokalisty soulowego. W wieku 20 lat przeniósł się do Londynu, gdzie zaczął koncertować ze swoim zespołem. Tam wyłowili go headhunterzy Island Records, na których wywarł tak wielkie wrażenie, że natychmiast podpisali z nim kontrakt.

Wkrótce Newman poznał Piersa Aggeta z Rudimental, który zaprosił go do gościnnego zaśpiewania w utworze „Feel the Love”. Piosenka okazała się hitem, dzięki któremu w 2012 roku John wypłynął na szerokie wody. Również nagrany z tym samym zespołem utwór „Not Giving In” znalazł uznanie w oczach krytyków i publiczności.

Niemal równolegle Newman zaprezentował swój pierwszy solowy singiel „Love Me Again”, który szybko wdrapał się na szczyt UK Singles Chart. Wydany w 2013 roku debiutancki album „Tribute” był absolutnym bestsellerem i dotarł do pierwszego miejsca najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii, a w niecałe pół roku sprzedał się w liczbie miliona egzemplarzy. Także i w Polsce Newman został doceniony przez słuchaczy, zdobywając za „Tribute” Złotą Płytę.

„Newman w bardzo błyskotliwy sposób połączył retro inspiracje z energią współczesnej muzyki tanecznej” – tak o debiucie artysty pisał Clash Magazine. Za ten album wokalista został nominowany do trzech nagród Brit Awards. Niemal dokładnie dwa lata od wydania debiutu, 18 października 2015 roku ukazał się drugi longplay wokalisty, zatytułowany „Revolve”. Po drodze był jeszcze singiel „Blame” nagrany w 2014 roku ze szkockim producentem muzyki elektronicznej, Calvinem Harrisem. Utwór był hitem numer jeden nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też wielu innych europejskich krajach.