Artyści na Life Festival Oświęcim

Elton John

Urodzony w 1947 roku brytyjski kompozytor, wokalista, pianista i legenda światowego show-biznesu. W ciągu trwającej pięć dekad kariery wydał ponad 30 solowych albumów, zagrał przeszło 4000 koncertów, sprzedał 250 milionów płyt.

Elton John

Niezwykły talent i wrażliwość muzyczna Eltona Johna objawiły się już we wczesnym dzieciństwie. Fortepian towarzyszy mu od trzeciego roku życia. Już jako jedenastolatek został stypendystą Royal Academy of Music w Londynie. Karierę muzyczną rozpoczął od weekendowego grania przebojów country w pubie Northwood Hills. W 1969 roku zadebiutował rockowym albumem "Empty Sky”. Przełomem okazała się wydana rok później, druga płyta "Elton John”, to na niej odnajdziemy całe bogactwo indywidualnego stylu artysty.

W latach 1973-1976 Elton John zdominował rynek muzyczny. Jego przeboje zaczęły grać rozgłośnie radiowe na całym świecie. To z tego okresu pochodzą utwory takie jak: "Don't Let The Sun Go Down On Me", "Someone Saved My Life Tonight", soulowy kawałek "Philadelphia Freedom", "Island Girl” oraz największy hit z lat 70. wykonany wspólnie z Kiki Dee, "Don't Go Breaking My Heart”. Sukcesy lat 70. zapewniły Eltonowi Johnowi tytuł Artysty Dekady amerykańskiego magazynu Billboard.

Elton John

Kolejne lata kariery zaowocowały ponadczasowymi przebojami: "I'm Still Standing", "Nikita", "Blue Eyes", "Goodbye Yellow Brick Road", czy "You Gotta Love Someone” podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Elton John ma w swojej kolekcji najważniejsze nagrody branży fonograficznej. Sześciokrotnie odbierał statuetkę Grammy, w tym wyjątkową Grammy Legend Award. Zdobył Oscara za muzykę do filmu "Król Lew”, najbardziej kasowego filmu animowanego w dziejach kina, a wersja utworu "Candle of the Wind” wykonana podczas pogrzebu tragicznie zmarłej księżnej Diany jest drugim najlepiej sprzedającym się singlem w historii.

W 1994 roku Elton został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 1996 roku królowa Elżbieta II nagrodziła go Orderem Imperium Brytyjskiego, a dwa lata później nadała mu tytuł szlachecki.

Wrażliwość Eltona Johna wykracza poza ramy twórczości muzycznej. Artysta jest ogromnie zaangażowany w działalność społeczną. Pełni funkcję ambasadora aż 23 organizacji charytatywnych w tym AIDS Vaccine Initiative, Terrence Higgins Trust, The Globe Centre, Amnesty International, The Old Vic i The Rainforest Foundation. Działa na rzecz środowisk LGBT, sprzeciwia się wszelkim przejawom dyskryminacji i niesprawiedliwości społecznej. Jak sam podkreśla, swoją postawę zawdzięcza spotkaniu z Ryanem Whitem, chłopcem, który stał się symbolem walki z dyskryminacją osób chorych na AIDS. By opowiedzieć o tym przełomowym dla siebie wydarzeniu napisał książkę „Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie”.

Elton John

Po raz pierwszy zagrał w Polsce w 1984 roku, jego występ w Gdańsku odczytywano jako nadzieję na zmiany ustrojowe w Polsce i Europie. Popierał działania „Solidarności”, za co w 2010 roku przyznano mu Medal Wdzięczności.

W 2016 roku Elton John wystąpi w Mieście Pokoju. Koncert na Life Festival Oświęcim to część międzynarodowej trasy promującej najnowszy album "The Wonderful Crazy Night”.

Oficjalna strona artysty: www.eltonjohn.com